فین‌تک چیست و چه کمکی می‌کند؟

توسط | آذر ۱۶, ۱۳۹۸ | دسته‌بندی نشده

کلمه فین‌تک در یک نگاه ساده، ترکیبی از کلمات مالی و تکنولوژی است. این عبارت به معنای استفاده از تکنولوژی برای ارائه خدمات مالی به مشتریان است. این خدمات، می‌تواند در زمینه‌های بانکی، بیمه، سرمایه‌گذاری و هر چیزی که مربوط به امور مالی است، باشد. اگرچه این عبارت نسبتاً جدید است ولی حوزه فین‌تک حوزه چندان جدیدی نیست.

فناوری همواره صنعت مالی را تغییر داده است. با این‌حال، اینترنت به همراه استفاده گسترده از دستگاه‌هایی مانند تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها، سرعت این تغییر را در سال‌های اخیر به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

کاربردهای فین‌تک

فین‌تک برای در برگرفتن نوآوری‌های تکنولوژیک در بخش مالی از جمله پیشرفت سواد مالی، مشاوره و آموزش، وام‌دهی و قرض گرفتن، بانکداری، انتقال پول یا پرداخت و مدیریت سرمایه گذاری گسترش یافته است. همچنین این فناوری شامل توسعه و استفاده از رمزنگاری ارزها مانند بیت کوین نیز می‌شود.

فین‌تک در حال حاضر انواع فعالیت‌های مالی مانند انتقال پول، تخصیص چک با گوشی‌های هوشمند، کنار گذاشتن یک شعبه بانک برای درخواست اعتبار، جمع‌آوری پول برای راه اندازی کسب و کار یا مدیریت سرمایه گذاری‌ها را بدون کمک هیچ شخص دیگری، توصیف می‌کند. فین‌تک طراحی شده است که با چابکی بیشتر، خدمت‌دهی به بخش‌های مختلف و خدمات بهتر و سریع‌تر؛ تهدید و چالشی برای خدمات سنتی باشد و درنهایت این خدمات را درون خودش غرق کند.

فین‌تک در بسیاری از موارد قواعد امور مالی را برای مصرف‌کنندگان تغییر می‌دهد. برای مثال، اکنون می‌توانید از طریق اینترنت، یک حساب بانکی باز کنید. می‌توانید حساب را به گوشی هوشمند خود متصل کنید و از آن برای نظارت بر معاملات خود استفاده نمایید. حتی می‌توانید گوشی هوشمند خود را به یک کیف پول دیجیتال تبدیل کنید و از آن برای پرداخت هزینه با استفاده از موجودی حساب خود استفاده کنید.

فین‌تک همچنین به سرعت در حال تغییر صنایع بیمه و سرمایه گذاری است. ارائه‌دهندگان بیمه اتومبیل در حال حاضر بیمه مبتنی بر Telematics را به فروش می‌رسانند که در آن نحوه رانندگی شما با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده از طریق تلفن هوشمند یا جعبه سیاه شما در ماشین‌تان نظارت می‌شود. این داده‌ها می‌توانند برای تعیین میزان پرداختی بیمه به شما مورد استفاده قرار گیرند.

مزایا

1- سرعت و سادگی

خدمات و محصولات فین‌تک معمولاً به‌صورت آنلاین عرضه می‌شوند و بنابراین مصرف‌کنندگان از دسترسی آسان‌تر و سریع‌تری سود می‌برند.

2- قدرت انتخاب بالا

مشتریان با قدرت انتخاب بالایی از محصولات و خدمات سود می‌برند؛ زیرا می‌توانند از راه دور و بدون در نظر گرفتن موقعیت مکانی خریداری کنند.

3- قیمت پایین‌تر

شرکت‌های فین‌تک ممکن است نیازی به سرمایه گذاری در زیرساخت‌های فیزیکی مانند یک شبکه یا شعبه نداشته باشند. بنابراین ممکن است قادر به ارائه پیشنهاد‌های ارزان‌تری به مشتریان باشند.

4- خدمات متنوع

تکنولوژی، شرکت‌های فین‌تک را قادر می‌سازد تا اطلاعات بیشتری را در مورد مشتریان جمع‌آوری کنند تا آن‌ها بتوانند محصولات یا خدمات شخصی‌‌سازی شده‌تری را دریافت.

ریسک‌ها

1- مشکلات حقوقی

شرکت‌های فین‌تک ممکن است برای صنایع مالی، جدید به نظر برسند و مدل‌های کسب و کار مختلفی را برای فراهم‌کننده‌های سنتی به کار گیرند. این موضوع می‌‌تواند تعیین آن که در صورت بروز اشتباه چه کسی مقصر است و یا تعیین آن که حق با کدام طرف است را مشکل‌تر سازد.

2- تصمیم‌گیری بدون بازگشت

اینکه محصولات مالی بلافاصله به‌صورت آنلاین و بدون هیچ‌گونه ملاقات چهره به چهره‌ای خریداری می‌شوند، ممکن است سبب شود تا مشتریان تصمیمات سریع و بی‌اطلاع را آسان‌تر اخذ کنند.

3- ریسک فناوری

محصولات مالی که به‌صورت آنلاین خریداری شده‌اند ممکن است شما را در معرض خطرات مبتنی بر تکنولوژی قرار دهند. به عنوان مثال، اطلاعات شخصی شما می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد یا شما می‌توانید قربانی جرائم اینترنتی شوید.

4- محرومیت برخی از اقشار

در حالی که تکنولوژی، انتخاب و دسترسی بیشتری را به مصرف‌کنندگان ارائه می‌دهد، می‌تواند کسانی را که نمی‌دانند چگونه از اینترنت یا دستگاه‌هایی مانند رایانه‌ها، تلفن‌های هوشمند و تبلت استفاده کنند، از استفاده از آن محروم نماید.

منبع: اکوموتیو

۰ نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *