فین‌تک چه حوزه‌هایی دارد؟

توسط | آذر ۱۶, ۱۳۹۸ | دسته‌بندی نشده

فین‌تک‌ها، عملکرد و زیرمجموعه‌های آن در دنیا مورد مطالعه بسیاری قرار می‌گیرد اما متأسفانه در کشور ما شناخت کافی در رابطه با نحوه عملکرد و نقش‌آفرینی آن‌ها وجود ندارد. در این مقاله سعی می‌کنیم به بررسی زیرمجموعه‌ها و حوزه‌های مختلف فین‌تک پرداخته و آن ها را به شما معرفی نماییم.

به طور کلی فینتک به دسته های کلی زیر تقسیم می شود:

وام دادن (لندتک)

شرکت‌های فین‌تک در حال تغییر روند نحوه وام دادن به مردم هستند. در این حالت مردم دیگر نیازی به مراجعه به بانک‌ها و یا اتحادیه‌های اعتباری نخواهند داشت تا پول قرض بگیرند و مصرف‌کنندگان می‌توانند به صورت آنلاین وام درخواست کنند و تأیید آن را سریعاً دریافت نمایند به طوری که اکنون بسیاری از شرکت‌های فین‌تک مستقیماً به مصرف کنندگان وام می‌دهند.

تکنولوژی وام دادن به سرعت در حال توسعه است و می‌توان گفت پیشنهادات کسب و کار و فرصت‌های مصرف‌کنندگان برای وام گرفتن بسیار بیش‌تر از گذشته است.

پرداخت

حوزه پرداخت یک دسته دیگر از بازار فین‌تک هستند. شرکت‌های این دسته، اجازه می‌دهند مردم بدون نیاز به مراجعه به بانک‌ها برای یکدیگر پول ارسال نمایند. بانک‌ها نیز تمایل دارند تا هزینه‌های هنگفتی را برای پرداخت‌های ساده مانند انتقال پول به اشخاص دیگر دریافت نمایند.

پرداخت‌های تلفن همراه به طور خاص به یکی از دسته‌های مهم در فین‌تک تبدیل شده است که درب‌های جدیدی را به منظور ورود به بازار مالی برای میلیون‌ها نفر باز می‌کند.

تکنولوژی‌های پرداخت جدید در حال تغییر نحوه انجام فعالیت‌های بانکی، انتقال پول و پرداخت هزینه برای کالاها و خدمات هستند. گوشی‌های هوشمند، تکنولوژی NFC و افزایش معاملات دیجیتال، پرداخت‌های سریعتری را به ارمغان می‌آورند و ما را به یک سیستم بدون هزینه نزدیک می‌کنند. در آینده‌ای نزدیک، شما دیگر نیازی به کیف پول پر از کارت‌های نقدی و اعتباری نخواهید داشت و تنها وسیله مورد نیاز برای پرداخت‌ها، تلفن‌های همراه شما خواهد بود.

انتقال پول

یکی از حوزه‌های جذاب فین‌تک، انتقال پول است. به طور سنتی، انتقال پول بسیار هزینه‌بر است. بانک‌ها و شرکت‌های سنتیِ انتقال پول در کشورهای مختلف، هزینه‌ای بالا در حدود هشت درصد دریافت می‌کنند. برای انتقال پول زیاد، این هزینه‌ها با سرعت بیشتری افزایش خواهند یافت. نکته آزاردهنده در اینجا، سرعت آهسته انتقال پول به صورت سنتی است.

امور مالی شخصی

امور مالی شخصی یکی دیگر از بخش‌های مهم بازار فین‌تک است. در گذشته، مردم باید از مشاوران مالی در بانک‌ها برای امور مربوط به تصمیم‌گیری‌های مالی کمک می‌گرفتند. برای حساب و کتاب نیز آن‌ها به استفاده از صفحات گسترده یا سیستم پاکت نامه نیاز داشتند.

در حال حاضر در بسیاری از کشورها، برنامه‌های زیادی در بازار وجود دارد که می‌توانند خدمات مشاوره را ارائه نمایند. مصرف‌کنندگان می‌توانند در هر مکان و در هر زمان مشاوره‌های مربوط به امور مالی را دریافت کنند. شرکت‌هایی مانند Mint، به مصرف‌کنندگان در بودجه‌بندی، برای ذخیره بیشتر پول کمک می‌کنند. شرکت‌های FinTech نیز مشاوره بازنشستگی یا سرمایه‌گذاری را ارائه می‌دهند.

مدیریت ثروت

راه‌حل‌های فینتک برای سرمایه‌گذاری به مردم این اجازه را می‌دهد تا تمام سرمایه خود را در یک مکان مدیریت نمایند. با چنین پلتفرمی، کاربران می‌توانند با استفاده از گوشی هوشمند یا لپ تاپ، ابزارهای مالی را بخرند.

ما سرمایه‌گذاری و تکنولوژی مدیریت سرمایه را که شامل کمپانی‌های فین‌تکی می‌شود، جایگزینی برای شرکت‌های مدیریت سرمایه سنتی که ابزاری برای مدیریت ثروت به صورت حرفه‌ای فراهم می‌آورند، تعریف می‌کنیم. این مورد، شامل گزینه‌های کارگزاری کامل، مشاوران تمام یا نیمه اتوماتیک، پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری مستقل، کلاس‌های دارایی برای بازارهای خاص و ابزاری برای سرمایه گذاران و مشاوران فردی جهت حفظ پویایی‌ها در مدیریت سرمایه می‌شود.

معامله‌گری و سرمایه‌گذاری

مشاوران مالی خودکار جدید و خدمات مدیریت سرمایه، در حال تأثیرگذاری بر صنعت فین‌تک هستند. مشاوران رباتیک و دیگر استارتاپ‌ها از الگوریتم‌های پیشرفته برای ایجاد یک تجارت و سرمایه‌گذاری کاملاً آنلاین و اتوماتیک استفاده می‌کنند. این پلتفرم‌های خودکار، خدمات برنامه‌ریزی مالی و پس‌اندازهای بزرگ را که معمولاً برای سرمایه‌داران مشهور استفاده می‌شود، برای کاربران معمولی فراهم می‌آورند. آن‌ها همچنین این امکان را برای سرمایه گذاران مبتدی فراهم می‌نمایند تا سرمایه گذاری خود را با هر مقدار سرمایه آغاز کنند. به طور کلی اتوماسیون، فضای سرمایه‌گذاری و تجارت را از طریق جایگزینی مشاوران و کارگزاران مالی سنتی با الگوریتم‌های هوشمندتر، کارآمدتر و ارزان‌تر می‌کند.

تأمین مالی

پلتفرم‌های Equity و Crowdfunding، منابع سرمایه‌ای جایگزینی را برای افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار دارند، فراهم می‌کند. سیستم‌های آنلاین کرادفاندینگ، منابع مالی لازم برای پروژه‌هایی که به طور معمول از طرف بانک‌ها یا VCها حمایت نمی‌شوند را از طریق تعداد زیادی از افراد فراهم می‌کند.

شرکت‌های فین‌تک همچنین تأمین مالی سهام را انجام می‌دهند. شرکت‌های این رده از بازار فین‌تک، این کار را به منظور افزایش سرمایه آسان کرده‌اند. برخی از شرکت‌ها برای اتصال سرمایه‌گذاران معتبر با استارتاپ‌ها کار می‌کنند. سایر شرکت‌ها از یک مدل تامین مالی جمعی استفاده می‌کنند و اجازه می‌دهند هرکسی در کسب و کارهای جدید سرمایه گذاری کند.

این شرکت‌ها فرایند جذب سرمایه برای کسب و کار را ساده می‌کنند. سرمایه گذاری مجازی برای سرمایه‌گذاران آسان‌تر است، زیرا همه‌ی کارها را می‌توان در اینترنت انجام داد.

بانک‌داری

نرم‌افزارهای بانک‌داری، مدت زمان زیادی است که وجود دارند ولی در سال‌های اخیر و به خصوص در بخش بانک‌داری از طریق تلفن همراه، رشد چشم‌گیری داشته اند. بانک‌داری تلفن همراه به مشتریان این اجازه را می‌دهد به طور مستقیم در دستگاه‌های تلفن همراه خود به بانک‌داری بپردازند.

شرکت‌هایی مانند Green Dot  وNetspend  در این دسته فعال هستند. برخی از شرکت‌ها مانند Moven، خدمات بانک‌داری دیجیتال را ارائه می‌دهند. مصرف کنندگان می‌توانند به جای استفاده از یک بانک سنتی از حساب‌های بانکی دیجیتال استفاده کنند.

بیمه

شرکت‌های فین‌تک اخیراً به بازار بیمه نیز متصل شده‌اند. بسیاری از شرکت‌های این دسته بر روی توزیع تمرکز دارند. آن‌ها از فناوری‌های جدید مانند اپلیکیشن‌ها، برای دستیابی به مشتریانی که تحت پوشش بیمه هستند، استفاده می‌کنند. آنها نیز نسبت به بیمه‌های سنتی انعطاف پذیرتر می‌باشند.

به عنوان مثال، در بعضی از کشورها، افرادی که می‌خواهند خودروی دوست خود را قرض بگیرند، می‌توانند بیمه اتومبیل را فقط برای چند ساعت خریداری نمایند.

شرکت‌های مدرن بیمه، برای رسیدن به مشتریان جدید، از اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنند. این شرکت‌ها نسبت به بیمه‌های معمولی انعطاف‌پذیر‌تر هستند. با استفاده از تکنولوژی‌های مدرن، شرکت‌های InsurTech می‌توانند پیشنهادات شخصی‌سازی‌شده، قیمت گذاری پویا و توصیه‌هایی را ارائه دهند.

تکنولوژی رگولاتوری

تکنولوژی رگولاتوری یا regtech، حوزه ای از فین‌تک است که به مؤسسات مالی کمک می‌کند تا مقررات مربوط به انطباق مالی را تامین کنند. در طی چند سال گذشته، محبوبیت Regtech، شاهد افزایش چشم‌گیری بوده است که بخشی از آن به دلیل افزایش محصولات مخرب فین‌تک می‌باشد.

رگولاتوری و مدیریت آن، از تکنولوژی‌های نوین مانند یادگیری ماشین و داده‌های بزرگ، برای حل مسائل و چالش‌های قانونی استفاده می‌کند. شرکت‌های RegTech اجازه می‌دهند تا بانک‌ها و یا سایر موسسات مالی به طور مداوم قوانین را ملاحظه و آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنند.

بلاک‌چین

بلاکچین شاید یکی از پرسروصداترین حوزه‌های فین‌تک به شمار می‌رود. به جای آن که یک بانک، کارگزار یا سایر واسطه‌ها یک پایگاه داده از سوابق مختلف را نگهداری کنند، تکنولوژی بلاکچین، همه این سوابق را عمومی ‌می‌کند. این بدان معنی است که شما دیگر نیازی به یک بانک برای انتقال پول یا حفظ سوابق حساب خود ندارید. اثرات بالقوه بلاکچین، به قدری مهم و تأثیرگذار شناخته شده است که آن را با اختراع وسایلی نظیر ماشین چاپ، تلفن، کامپیوتر و اینترنت مقایسه کرده‌اند.

کلان‌داده‌ها

فین‌تک از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای مانند ابرهای محاسباتی، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای جمع آوری اطلاعات عظیم و ترجمه آن‌ها به بینش‌های معنی‌دار استفاده می‌کند. ابزارهای مدیریت داده‌ها، ابزارهای تصمیم‌گیری و APIها مانند Xiginte و Coseer سریع‌تر، مستحکم‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهند شد، و افراد و شرکت‌ها را قادر می‌سازند تا تصمیم‌های مالی بهتری بگیرند، در حالی که دوباره به روند نوآوری فین‌تک بازمی‌گردند.

منبع: اکوموتیو

۰ نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *